Choď na obsah Choď na menu
 


 

Zásady kŕmenia a výživy:

  • kŕmte králiky pravidelne, vždy v rovnaký čas, 2 až 3-krát denne, mláďatá 3 až 5 -krát denne
  • aby bol králik zdravý, musíte venovať pozornosť pestrosti jedálnička a vyhýbať sa jednostrannosti v kŕmení
  • pravidelne meňte vodu v napájačke (raz denne), teplota vody by nemala klesnúť pod 8 stupňov
  • pamätajte, že nedostatok vody je pre králika horší než hlad, lebo sťažuje trávenie
  • nepodávajte znehodnotené krmivá (plesnivé, nahnité, zmrznuté...), vyvolávajú poruchy trávenia

  

Obrázok

 

Zloženie potravy:

 

 Seno

Obrázok Seno by mal mať králik k dispozícii 24 hodín denne. Je to základná zložka králičej potravy. Seno musí byť kvalitné; neplesnivé, nezatuchnuté, neprašné. Najlepšie je vyrobiť si vlastné seno alebo kupovať seno od chovateľa či pestovateľa. V obchodoch často predávajú nekvalitné seno, ale ak už musíte kupovať v obchode, tak si všímajte dátum výroby a vyberte si čo najčerstvejšie.

 

 

 

 

 

 

Jadrové krmivá (zrná obilnín, semená strukovín a olejnín, granuly)

Obrázok Jadrové krmivá môžete kupovať už hotové alebo si sami zostaviť zmes, ktorá by mala obsahovať najviac ovsa (je vhodný na udržanie štíhlej línie a peknej srsti), ďalej jačmeň, pšenicu, kukuricu, hrach, slnečnicu (slnečnicu podávajte hlavne v období pĺznutia - obsahuje veľa tukov potrebných pre peknú zdravú srsť)... Denná dávka jadrového krmiva je 2 - 3 pol. lyžice. Veľké dávky jadrového krmiva spôsobujú tučnotu zvieratka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zelené krmivá (rôzne buriny, trávy)

S podávaním zeleného krmiva začínajte na jar a to len po malých dávkach, aby ste predišli tráviacim problémom pri zmene krmiva zo  suchého na zelené. Nedávajte králikom zelené krmivo z miest so zvýšeným počtom áut, psov, chemicky ošetrených, zaparené krmivá. Obrázok

Najvhodnejšie zelené krmivá sú: púpavové listy, žihľava, pýr poľný, pýr plazivý, praslička, skorocel, myší chvostík, lopúch, mlieč, slez, truskavec.
Jedovaté zelené krmivá: rastliny z kyslých a zamokrených lúk, horčeky, mrlíky, bažanky, iskerníky, záružlie, hlaváčiky, peniažtek roľný, blen čierny, ľuľkovec čierny a zlomocný, praslička močiarna, halucha vodná, chren dedinský, čemerica čierna, androméda sivolistá a iné.

 

Zelenina a ovocie

 

Obrázok Vhodné: mrkva aj s vňaťou, kaleráb aj s vňaťou, jablko, kŕmna repa, topinambura, cvikla, zemiaky - nenaklíčené, paprika, uhorka, listy z karfiolu, melón, jahody, hruška (ale pozor - nafukuje), občas aj tropické ovocie (banán, ananás, papaya, pomaranč)
Nevhodné: kučeravý kel, biela a červená kapusta, čerešne, slivky a ostatné kôstkové ovocie, karfiol (obsahuje látku, ktorá rozkladá králikom krv)
 Obrázok

 

Nezrelé plody sú pre králiky jedovaté!

 

 

Ostatné krmivá

 

Vetvičky na ohrýzanie (aj s listami)
Vhodné:
z ovocných stromov, breza, dub
Nevhodné: chemicky postrekované vetvičky, tis, borievka, tuja, pre gravidné samice vŕba, jaseň a osika

 

Obrázok Suché pečivo
Môžete podávať aj suché pečivo, ale nesmie byť plesnivé ani korenené. Suché pečivo sa berie ako jadrové krmivo, takže pri jeho podávaní zmenšite dávku jadrového krmiva.

 

 

 

 Obrázok

Mlieko
Na kŕmenie je najvhodnejšie kravské a kozie mlieko. Podáva sa hlavne dojčiacim samiciam. Pri jeho podávaní dodržujte hygienické zásady, dávajte ho do napájačky radšej menej, aby sa neskazilo.

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázok Čaj
Králikovi môžete raz za mesiac dať namiesto vody čaj. Ten je vraj účinný proti baktériám a proti nepríjemnému zápachu moču. Najvhodnejší je asi bylinkový alebo čierny.

 

 

 

 

 

 

Požieranie vlastného trusu (koprofágia)

Králik vylučuje hlavne v noci mäkký trus, ktorý je mäkší a svetlejší ako normálny trus, obsahuje 3 - 4-krát viac vitamínu B a životne dôležité baktérie, ktoré mu pomáhajú pri trávení potravy. Jeho požieraním si tiež reguluje obsah síry vo svalstve, v mozgu, pečeni a krvi. Králik si týmto trusom naplní obsah žalúdka asi do jednej tretiny. Koprofágia prebieha v noci a pri jej zastavení nastávajú ochorenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: otázka

(nufíík :D, 23. 7. 2013 16:44)

caw mliecne vyrobky nemoze jest pretoze je to bylinozravec a ma zaludok usposobeny len na byliny:)

Vodidlo

(Môj zajko, 24. 3. 2013 20:12)

prosím ako mám zajka naučiť na vodidlo samozrejme aj s popruhmi?
a nenaduje mi ho keď sa zrazu nažere čerstvej trávy?
Prosím o radu posielajte na email: ivetab200@gmail.com

Re: Vodidlo

(nufíík :D, 23. 7. 2013 16:42)

z cerstvej travy ho nenaduje ja osobne davam svojmu Nufovi vacsinou pupavu,skorocel a datelinu a na vodidlo sa nauci len ho treba postavit do travy a mat trochu trpezlivosti za 2-4 dni sa nauci na vodilo :)

fifi

(pato, 11. 7. 2013 15:32)

Caute,mam samici ktora sa vola Fifi je to vystavny kusok.Ked som zacal pouzivat radi na tejto stranke hned bolo vidno ze jej je lepsie.
P.S:tato stranka je cool

Voda

(Domča, 4. 2. 2013 14:13)

Dobrý den chcela by som sa opýtať. Môj zajačik vypije za den strašne veľa vody. Aj trikrát mu mením napájatko chcem sa spýtať, či je to v poriadku alebo môže mať nejaké zdravotné problémy.

Re: Voda

(Môj zajko, 24. 3. 2013 20:09)

Je to myslím že normálne je asi smädný. Môj zajo keď chytí záchvat smädu pije 5 minút až 10 a potom si unavený ľahne na zem.

pekne

(Tatiana, 7. 10. 2010 16:24)

veľmi pekná stránka. Vidno že sa v zajačikoch dobre vyznáš.

Re: pekne

(Lubka, 5. 9. 2012 22:31)

zajko papa svoj trus, pretoze je to prenho vyborny zdroj vitaminov. Nie je to nic nenormalne, moja Milli to robi tiez. =)

Re: Jedovatá strava

(Nika, 21. 7. 2012 15:56)

Ahoj Norma, áno sú jedovaté :/

jedovatá strava

(Norma, 30. 5. 2012 20:10)

prosím vás... sú listy z orchidei jedovaté pre králika??

miesanie

(janko, 26. 3. 2012 22:25)

jak je to s vodou a a stravou vraj ze ked klalikovy davam putavove listy mrkvu a pije aj vodu ze moze mat problemi ???

Čipsy

(Zita, 18. 12. 2011 19:48)

Náš zajačik zbožňuje paprikové čipsy,viem,teraz si isto pomyslíte,že som hrozná,lebo to škodí jeho obličkám a celkovo mu ubližujem. Ale ked sme jej kúpili originál pochúťky pre zajačiky,farebné kolečká,ktoré raz odhryzla a nechala tak,alebo banánové cukríky,pri ktorých,ked ich ovoňala,tak ju striaslo a ušla. No ked si ideme my dať paprikové čipsy,hned pribehne k nám ,začne na nás skákať a chce sa stoj čo stoj dostať k miske s čipsami. Ale nedostane,lebo jej nechcem zle.

otázka

(rút, 24. 12. 2010 23:44)

pre zajačiky barančekové platí to iste???? alebo to maju iné