Choď na obsah Choď na menu
 


Najčastejšie choroby králikov

 

Obrázok

 

Kokcidióza
Je to choroba spôsobená parazitmi - kokcídiami, tie poškodzujú králikom sliznicu čriev alebo pečeň. Spôsob prenosu: trusom nakazených králikov, infikovaným krmivom - hlavne zeleným, infikovaným náradím... Prenášajú ju divé králiky, ale aj vtáctvo (sliepky, holuby) a hlodavce.
Najčastejšie sa nakazia mláďatá vo veku 6-7 týždňov, ale aj dospelé králiky a králiky od veku 3 týždňov (prostredníctvom nakazenej matky pri cicaní). Obdobie najčastejšieho výskytu kokcidiózy: jar a jeseň. Faktory ovplyvňujúce vypuknutie choroby: náhla zmena krmiva, výkyvy teplôt, zvýšená vlhkosť.
Príznaky: chudnutie, bledé očné spojivky, nahrbený chrbát, striedanie hnačky a zápchy, nafúknuté brucho, smädivosť, slinenie
Liečba: podľa rád veterinára, zvyčajne podávanie kokcidiostatík (Sulfadimidin, Sulfacox, Robenidin, ESB3,...)
Prevencia: občasné preliečovanie, hlavne na jar a na jeseň, kŕmením senom namiesto trávy tiež môžete predísť chorobe, a hlavne - keď si prinesiete domov nového králika a nebol preliečený u bývalých majiteľov alebo ak je z obchodu, preliečenie je nevyhnutné
Preliečovanie:
a) kokcidiostatikam - v lekárni alebo u veterinára kúpite Sulfacox alebo iný liek, ktorý vám odporučí veterinár a podľa priloženého návodu budete králikovi podávať
b) octom - 1 pol. lyžica octu na 1 liter vody, 3 dni za sebou podávať + dostatok sena, jadrového krmiva a vody a pravidelne vymieňat podstielku
Istejší je prvý spôsob, ale môžete vyskúšať aj preliečovanie octom.

 

Infekčná nádcha
Vírusové ochorenie, ktoré napáda dýchacie orgány. Príznakom je výtok z nosa, kýchanie alebo fŕkanie. Príznaky sú rovnaké ako u obyčajnej nádchy, ale radšej ich nepodceňujte a zájdite k veterinárovi.
Prevencia: dostatok vitamínov
Liečba: podľa rád veterinára, spravidla antibiotikami

 

Myxomatóza
Myxomatóza je vírusové ochorenie, väčšina nakazených králikov umiera. Prenáša ju bodavý hmyz a priamy kontakt s nakazeným zvieraťom. Príznaky: objavujú sa po 4-14 dňoch od nakazenia, uzlovité zdureniny v podkoží hlavy,  okolo papuľky a nosa, okolo pohlavných orgánov, výtok z očí, napuchnuté viečka.
Prevencia: očkovanie - najskôr v 10. týždni života, potom v 6 mesiacoch a potom každý polrok.
Liečba: šanca na vyliečenie je, liečba prebieha podľa rád veterinára.

 

Králičí mor (zápal pľúc)
Vírusové ochorenie s krátkou inkubačnou dobou - králik v krátkom čase po nakazení umiera v kŕčoch s príznakmi dusenia. Prenáša sa - tak ako myxomatóza - priamym kontaktom alebo bodavým hmyzom.
Prevencia: očkovanie - samostatnou vakcínou alebo spolu s vakcínou proti myxomatóze (pestorin-mormyx), očkuje sa každú jar (imunita po očkovaní pretrváva 6 mesiacov).
Liečba: žiadna - králik umiera veľmi rýchlo.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

dieta a zajacik

(Mariana, 23. 11. 2009 19:36)

Chcem sa spytat.Nieje zajacik po zdravotnej stranke pre dieta v 4. rokoch nebezbecny? Myslim tym, nejake alergie a podobne. Dakujem

Re: dieta a zajacik

(Anonymus, 7. 6. 2016 19:19)

Dieťa nemusí mať žiadne alergie, no a roztoče? WTF! roztoče sa udržujú v posteliach(v špinavých).Možno by mohli byť blchy, lenže ak je zajac kúpený z dobrého prostredia, nič také nehrozí.

Re: dieta a zajacik

(Samantha, 26. 1. 2013 8:44)

Alergie môže byť rôzne. Napríklad aj na srsť a roztoče, čo sa zajkov týka.

Budem rada za pomoc

(Anonymus, 7. 6. 2016 19:17)

Tákže, chcela by soms a spýtať, že či neviete akú mal tento zajac chorobu:mala nádor na mliečnej zľaze, takže sme jej do dezinfikovali, lenže to nepomáhalo.Potom začal strašne chudnúť, až z nej bola len kosť a koža, potom trošička pribrala.Potom mi mama povedala, že už len leží na boku a dýcha, že sa ani nehýbe.Hneď na to ráno mi zomrela.

Poradňa

(Samantha, 26. 1. 2013 8:42)

Aj ja mám občas problémy s mojím zajačikom. Vidím, že tu adminka veľmi neodpovedá. Chcela by som vám preto ponúknuť jednu stránku. Je to www.iveterinar.sk . Môžte tam napísať svoj problém a oni vám poradia.
P.S.: Toto nie je ako reklama, ale viem aké je to báť sa o svojho miláčika. My ho totiž poznáme tak dobre, že si všimneme každučký detai, ktorý by nemusel pre niekoho iného znamenať nič. :)
I♥U, NIKO

môj zajacik sa stale trase...

(Ninušík, 4. 7. 2012 17:59)

Môj zajačik sa stále trasie.Je mu niečo..?

Tlapko

(lea, 15. 1. 2012 12:39)

pred dvoma dnami sme kúpili zajačika vyzeral zdravo výkali mal také ako majú byť má asi 6 týždnov váži 390 gramov.dnes som mu našla zalepené zadné labky žerje seno a súchú stravu Karma Junior ale dali sme mu aj kúsok mrkvičky môže to byť s nej alebo to može byť niečo vážnejšie v utorok sme dohodnutý k veterinárovy na prehliadku a očkovanie máme ho radšej vyhladať skôr poradte dakujem.

ahojki

(pavlusqa4@azed.sk, 13. 4. 2010 14:56)

no aj ked tim nazvom nerozumiem budem si dqvat pozor a diki za radi bo zajtra si idem kupit zajacika a toto mi fakt helflo aj ked som si uz neco zistila ale to to bolo lepsie ale ked so novacik tak diki za rady aj ja ti dam jednu radu niekedy raz zacas stranku po men len abi bola zaujimava a okolo krmenia daj toho trosicku viacej ale fajn stranka ..:D

fgtfgndrt

(blabla, 13. 4. 2009 9:26)

ghbfdgbrjdgh