Choď na obsah Choď na menu
 


Čo treba vopred pripraviť?

Základná výbava
- klietka alebo králikáreň
- krmivo (info v sekcii Kŕmenie)
- miska na krmivo
- napájačka alebo miska na vodu
- podstielka

Ďalšia výbava
- domček
- jasličky na seno (vo väčšine predávaných klietok už sú)
- vodidlo
- výbeh do záhrady
- králičie WC
- prepravka alebo škatuľa
- kefa na česanie

 

 

Obrázok Klietka, alebo box - najlepšia je klietka pozostávajúca z plastovej vane a drôteného nadstavca, ale môžete použiť aj box, ktorý má plastový nadstavec. Výhoda boxu je, že králik nevyhadzuje podstielku von. Nevýhoda je, že v ňom horšie prúdi vzduch.
Čím je klietka väčšia, tým lepšie, pretože králiky milujú pohyb. Rozmery by mali byť aspoň 60 x 80 x 50 cm, ale ak je králik väčšinu dňa pustený, môže byť klietka aj menšia. Vaňa by mala byť vysoká najmenej 15 cm, lebo králiky rady hrabú a pri tom vyhadzujú podstielku von z klietky. Klietku umiestnite na miesto kde nie je priame slnko, prievan ani vykurovacie telesá.

Obrázok

 

 

Obrázok Králikáreň - by mala byť vyrobená z dosiek s drážkami, ktoré do seba zapadajú, aby do vnútra neprenikal prievan. Dosky musia byť ohobľované, aby sa králik pri oňuchovaní, olizovaní a ohlodávaní stien neporanil. Ak je králikáreň von musí byť chránená strieškou so strešnou izolačnou vrstvou. Predná stena králikárne má smerovať na východ alebo juhovýchod, nikdy nie na sever (kvôli studenému vetru) ani na juh (pre ostré slnečné žiarenie).

Králiky chovajte pri teplote 10 - 20 stupňov Celzia. Dospelé a dospievajúce králiky znesú aj teploty okolo nuly i pod nulou, ak sú na to zvyknuté a majú postačujúcu vrstvu suchej podstielky. Optimálna relatívna vlhkosť vzduchu by mala byť 60 - 70 %.

 

 

Obrázok Miska - na krmivo alebo vodu používajte ťažkú keramickú alebo kameninovú misku. Plastovú by králik ľahko prevrhol a mohol by ju začať ohlodávať.

 

 

 

 Obrázok

Napájačka - vodu radšej podávajte v automatickej napájačke, nie v miske kde sa rýchlo znečistí alebo ju králik vyleje. Stačí napájačka s objemom približne 150 ml - viac vody králik nevypije, ak mu dávate dosť šťavnatého krmiva. Vodu treba meniť každý deň. Rada: Kupujte len kvalitné napájačky, lebo sa môže stať, že vám zhrdzavejú jej kovové časti.

 

 

   Obrázok

 Podstielka - ako podstielku do klietky alebo králikárne používajte buď hobliny, seno, slamu alebo podstielku pre mačky. Piliny nie sú vhodné, lebo sú prašné a vnikajú králikom do očí a dýchacích ciest. Pod podstielku môžete dať noviny len v tom prípade, ak ich králik nevyhrabáva a nežerie ich, lebo tlačiarenská farba je škodlivá. Do králičieho WC je vhodná podstielka pre mačky alebo hobliny.

 

 

 

 

 

Obrázok Domček - králikovi môžete kúpiť aj drevený domček na spanie. Jeho strecha mu bude slúžiť aj ako pozorovateľňa okolia. Domček nemusí mať dno, aby sa lepšie čistil.  Obrázok

 Alebo domček zo sena, na ktorom si zajačik môže i pochutnať.

 

 

 

Obrázok Vodidlo - ak chcete s králičkom chodiť von, kúpte mu špeciálne vodidlo pre králiky.

 

 

 

 

 

Obrázok Výbeh - keď máte záhradu, v lete môžete králikovi dopriať pobyt na tráve v posuvnom výbehu, ktorý by mal mať pletivo aj navrchu, aby sa ku králikovi nedostala žiadna zver.

 

 

  

Obrázok Králičie WC - králička môžete naučiť chodiť na králičie WC.

 

 

 

 

 

 

Obrázok Kefa na česanie - na česanie dlhosrstého králika, alebo aj krátkosrstého počas obdobia pĺznutia, môžete použiť napríklad takúto kefu, ktorá dobre zachytáva vypadnuté chlpy. 

 

 

 

Obrázok Jasličky na seno - do klietky môžete dať aj jasličky, do ktorých budete králikovi dávať seno, aby sa mu neznečistilo na podlahe klietky.

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

NIč moc nového rpe mňa

(JA viem, 7. 6. 2016 19:13)

Pre mňa tieto veci niesú nič moc nového, ja mám pre zajaca len drevennú klietku, kovové jaslice na trávu, misku s granulami a napájačku,klietku čistíme jedenkrát za dva-za jeden týždeň.Inak aj tak nemám ostatné veci, lebo viem, že by sa mi do toho zajac nechcel nasúkať.

super

(stani, 30. 10. 2011 18:26)

tak dlho som mamu prehovarala ze chcem zajaca a ked mi to konecne povolila tato stranka mi fakt pomohla som happy a moj zajo tiez
PS: tato stranka je fakt super

mam doma najkrajsieho zajacika

(zajko, 9. 8. 2011 12:35)

viem vsetko o za jacoch mam ho uz dlho

supeeeeeeeeeeeeeeeeeer

(habakuky, 19. 4. 2010 17:20)

je to velmi zaujimave