Choď na obsah Choď na menu
 


Starostlivosť o srsť

Srsť králika (okrem angorských králikov) nevyžaduje veľkú starostlivosť, zvládne ju aj sám. Jedine v období pĺznutia mu môžete pomôcť každodenným vyčesávaním. Tým aj celé pĺznutie, ktoré sa opakuje každú jar a jeseň a trvá asi 2 mesiace, urýchlite. No srsť angorských králikov sa musí vyčesávať denne aj mimo obdobia pĺznutia.

Králika nikdy nekúpte! Má veľmi hustú srsť, ktorá by mu dlho schla, a tak by mohol prechladnúť. Ak sa veľmi ušpiní a ani sám si to nedokáže vyčistiť, môžete mu to vyčistiť vlhkou handričkou alebo srsť vystrihnúť.

 

 

ObrázokStarostlivosť o pazúriky a chrup

 

Pazúriky králikovi rastú dosť rýchlo a keď si ich nemá kde obrusovať, napr. hrabaním, prerastajú a musia sa skrátiť. Môžete o to požiadať veterinára alebo ich skrátiť sami. Použite pri tom klieštiky na pazúriky. Musíte však dávať pozor, aby ste nezastrihli do žilky v pazúriku. Spôsobuje to krvácanie a bolesť. Na bielych labkách ju vidno dobre, ale na tmavých ju skoro vôbec nevidno. Vtedy si môžete pomôcť presvietením baterkou.

 

Hryzáky králika tiež dorastajú po celý život, preto si ich musí pravidelne obrusovať potravou. Vhodné sú na to tvrdé krmivá napríklad mrkva, suché pečivo, konáriky stromov, kartón... Ak by si králik dostatočne neobrusoval zuby, mohli by mu za rok narásť o 13 mm. Prerastené zuby (na obrázku) spôsobujú problémy v prijímaní potravy, a treba ich skrátiť u veterinárneho lekára.

 

Starostlivosť o klietku a príslušenstvo

Podstielku v klietke treba meniť aspoň raz za týždeň. Raz za mesiac by ste mali celú klietku aj s miskami a napájačkou vydezinfikovať octom, savom alebo horúcou vodou. Králikáreň dezinfikujte raz za rok. Misky umývajte podľa potreby. Napájačku by ste mali vyčistiť vždy keď meníte vodu, aby sa v nej neusadzovali riasy a baktérie. Týždeň pred pôrodom tiež vydezinfikujte celú klietku alebo králikáreň a príslušenstvo.

 

Výbeh

 Králik potrebuje denne aspoň hodinu pohybu mimo klietky. Ináč stučnie a môže mať zdravotné problémy. Okrem toho by sa celý deň  zatvorený nudil. Keď je králik pustený v izbe, musíte zabezpečiť, aby sa nedostal ku káblom - králiky ich rady ohrýzajú. Ďalej zabezpečte aby sa nedostal k jedovatým izbovým rastlinám a kaktusom. Niektoré králiky rady ohrýzajú aj nábytok, tapety, koberce...

Ak máte záhradu, v letnom období zaobstarajte králikovi posuvný vonkajší výbeh na trávniku, ktorý sa skladá z kovovej konštrukcie potiahnutej pletivom. Pletivo by malo mať menšie oká, aby sa nimi nepretiahol žiadny dravec, a malo by byť aj navrchu výbehu, aj keď je dostatočne vysoký (mačky sa vedia veľmi dobre šplhať!). Samičky králikov  rady hrabú, a preto ak  chcete mať istotu, že sa nepodhrabú von, dajte pletivo aj na spodok výbehu. Oká by však mali byť väčšie ako na ostatnom pletive, aby cez ne dobre prerastala tráva. Králikovi vo vonkajšom výbehu musíte hlavne v horúčavách poskytnúť tieň a vodu v napájačke. Inak mu hrozí prehriatie alebo úpal. Ak ho chcete nechať vo výbehu aj cez noc, dajte mu doň drevený domček (ideálny by bol aj s dnom), aby sa mal kde ukryť.
Ak bývate v paneláku a aj tak by ste chceli dopriať svojmu králikovi výbeh na tráve, kúpte mu vodidlo pre králiky. Musíte ho však naň zvyknúť - asi sa mu to nebude veľmi páčiť. Nikdy však nepúšťajte králika von bez vodidla, mohol by vám ujsť alebo by ho mohol napadnúť nejaký pes.

Obrázok

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pomôžte mi prosím

(Lenka, 18. 10. 2017 19:48)

Ahojte pred pár dnami som si kúpila maleho zjacika mám ho asi týždeň pred pár dňami som zistila že ma zlomene rebro už mu to zrastlo ocino mu to dneska odstikol.... mám ísť s ním k veterinarovi či nie

Zajac

(Klaudia, 18. 8. 2016 14:40)

Kedy mozeme predat male zajaciky maju 4 tyzdne

pomozte mi prosím

(karin hečková, 17. 5. 2016 18:45)

bojím sa o mojho zajaca lebo ked sa dotknem jeho uší tak urobí taký zvuk akokeby kašlal takým chriplavim hlasom čo bi to mohlo byt a co mam robit

Čo mám robyť?

(Ivo, 19. 8. 2012 18:04)

Moj zajac skace a rozbehne sa a tresne si hlavu o kliteku a ked sme vonku tak beha a furt sa schovava a ked je v mojej izbe tak rozbehne sa a tresne si hlavu o stenu :( co mam robit ?

Re: Čo mám robyť?

(jana, 10. 3. 2016 18:45)

mali by ste s ním isť asi ku veterinárovy ja si myslím že mohol oslepnúť :( to je len moj názor :)

Re: Čo mám robyť?

(Fantomas, 20. 1. 2013 17:30)

Odporúčam zakúpiť mu prilbu :)

Re: Re: Čo mám robyť?

(Lukáš, 3. 4. 2013 15:20)

Takt toto ma strašne pobavilo :D :D :D

Re: Čo mám robyť?

(Naty, 22. 11. 2013 19:22)

Viesbud sa mu ja sa rozumim zajom a ja ti mozem povedat ze bud sa mu viac venuj alebo skus sa snim co najviac tulkat a ak to nepomozte zacni si hokrotit

môže behat aj tehotná samička ?

(davidžak, 2. 6. 2014 16:05)

mam tehotnu samičku ktorá ma postavene hniezdo a chcel bisom vedieť že či ju môžem pušťať po izbe.

Re: môže behat aj tehotná samička ?

(Martin, 24. 1. 2016 12:17)

Môže ale len s obmeszením. Aby sa náhodou nestalo že porodí ale potratí.

MôJ

(Naty, 22. 11. 2013 19:17)

Môj zajo ja mam totisto 2. a jedneho som dostala ok kamosky jemu sa menisrst a vdaka tejto stranke som sa dozvedela co robit.

milučkè zvieratko

(paulinka, 15. 10. 2013 21:24)

Mne rodicia mozno kupia a ja velmichcem zajaca je mili na maznanie a inac fantasticka stranka

FIFI

(pato, 11. 7. 2013 15:28)

Moju fifi som dostal len na mäso,ale casom bola coraz krakjsia a krajsie a terez j znej vystavny zajac.Zucastnyl som sa piatych sutazi
1. 3.miesto
2. nic
3. 1.miesto
4. 1.miesto
5. 2.miesto

AKO KRMIT ZAJACIKA

(MIHALA, 8. 8. 2011 10:40)

aKO mame sa starat o male zajaciky ked maju 5 dni a mama im skapala? ako ich krmit?a cimm??dakujem

Re: AKO KRMIT ZAJACIKA

(ivo, 19. 8. 2012 17:57)

zohrejte mu cerstve mlieko a dajte do malej misticky (musi bit vlazne!) Ked nepomoze tak neviem ;)

ok

(Monca, 22. 7. 2012 16:06)

ok.... aj ja mam zajka malú sivu Nelu :)... tak isto mi tato stranka pomohla.... super stránka:) dakujem :)

Zima a izbovy zajac

(Pikonika, 6. 9. 2011 22:24)

môj syn dostal izbového zajka ale ja som alergicka na srsť no vonku mi nevadi može byt tento zajko aj v zime vonku ?v drevenej nevykurovanej garaži?

je to super stránka

(denda, 7. 12. 2010 19:00)

Myslím si že je to super stránka a nemam čo dodať.....

supeer

(niekto, 16. 10. 2010 12:15)

super stranka..aj ja mam zajacika..a presne to sedi co aj ja mu robim..:))

supeeeeeeeeeeeeeeeeeer

(halabala, 19. 4. 2010 16:49)

je to super stranka.