Choď na obsah Choď na menu
 


 

Obrázok

 

Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa rozhodnete mať malých králičkov

V prvom rade treba pripomenúť, že králiky sú veľmi plodné zvieratká, takže z jedného páriku môžete mať čoskoro hŕbu malých králičkov, preto je lepšie mať samčeka aj samičku oddelene. A to už od útleho veku, lebo králiky sú schopné páriť sa už ako 12 týždňové, ale telesne sú na to pripravené až po 6 mesiaci veku. Ďalej nie je vhodné páriť príbuzných králikov (riziko genetických vád). Tiež by ste si mali premyslieť, čo s mláďatkami, až budú pripravené na odstav, lebo sa môže stať, že sa ani nenazdáte, mláďatká vám vyrastú a nebudete ich mať komu dať.

Obrázok

Príprava na párenie (pripustenie)

 

Príprava na párenie spočíva najprv vo vybraní vhodného králičieho páru. Samica aj samec by mali byť samozrejme zdraví a pripravení na párenie, čiže mali by mať najmenej 6-7 mesiacov. Odporúča sa, aby samica bola prvýkrát pripustená samcom "stredného veku" (približne 2 roky) a aby bol samec rovnako veľký alebo menší ako samica. Tým zabránite možným komplikáciám pri pôrode príliš veľkých mláďat. Ako som už spomenula, samica by nemala byť so samcom v príbuzenskom vzťahu a tiež nie je vhodné krížiť klasického králika s ušami hore s baranom, pretože tak vznikajú králiky s dlhými vzpriamenými alebo polospadnutými ušami.

Vhodné je samicu pred pripustením preliečiť proti kokcidióze (info v Starostlivosť a choroby). Samica je pripravená na párenie, ak má príznaky ruje. Medzi ne patrí hlavne nepokojnosť, otieranie brady o zariadenie v klietke, trhanie si chlpov z hrude a brucha a prehrabávanie podstielky. Pohlavné orgány sú silne prekrvené a zväčšené. Samec, ak je zdravý, je na rozdiel od samice ochotný páriť sa kedykoľvek.

Obrázok

 

Párenie

Samicu vždy prinášame k samcovi, nie naopak. Táto zásada má dva dôvody: samica by mohla brať samca vo svojom teritóriu ako votrelca, a to by mohlo narušiť jej pocit bezpečnosti pre hniezdenie a po druhé, samec by mohol začať skúmať nové prostredie a nevenoval by pozornosť samici. Králiky prejavujú záujem o párenie zdvihnutím chvosta. Ak je samec samičke nesympatický, uteká pred ním a môže byť aj agresívna. V takom prípade k páreniu nedôjde.

Samotný "akt" trvá väčšinou niekoľko sekúnd až minút. Po skončení sa samec zo samice zvalí nabok (tak je to väčšinou uvádzané v literatúre, ale pravdupovediac, ja som to ani pri jednom zo 4 párení mojich králikov, pri ktorých som bola, nevidela).

To, či samica ostala gravidná, si môžete overiť kontrolným pripustením o 5 až 7 dní. Ak samica pred samcom uteká a vydáva fŕkavý zvuk, možno počítať s tým, že pripustenie bolo úspešné.

Obrázok

 

Gravidita

Gravidita králičice trvá od 28 do 35 dní (priemerne 31 dní). Pri menšom počte mláďat trvá dlhšie ako 31 dní. Králičica sa počas gravidity často mení v správaní; niektorá je prítulnejšia a pokojnejšia, niektorá môže byť náladovejšia ako býva zvyčajne. Väčšinu času strávia prípravou na pôrod - zvýšenou konzumáciou jedla (získavanie potrebných živín), zháňaním vhodného materiálu na stavbu hniezda, hľadaním vhodného miesta na hniezdo atď.

Po 14 dňoch od začiatku gravidity majú plody približne veľkosť fazuľky. Samica začne výraznejšie priberať až v poslednom týždni. V tom čase má potrebu všetko trhať, hrýzť, hrabať a zháňať materiál na hniezdo (seno, papier, rôzne textílie). Vtedy už môžete králičici dať do klietky búdku na hniezdo, alebo kartónovú krabicu, v ktorej si pravdepodobne pripraví hniezdo. Mala by byť umiestnená v najtmavšom rohu klietky a pokiaľ možno, tak čo najďalej od miesta, kde chodí samica robiť potrebu.

Králičicu by ste nemali počas gravidity dvíhať pod bruchom alebo ju vystavovať stresu, napr. zmenou klietky, prostredia, cestovaním... Stáva sa, že deň pred pôrodom prestane samica jesť.

 

 králiky sa môžu páriť od veku  6 mesiacov
 gravidita trvá  priemerne 31 dní
 králičky začínajú počuť  od 8. dňa
 králičky začínajú vidieť  od 11. dňa
 králičky opúšťajú hniezdo a začínajú jesť tuhú stravu  od 18. dňa
 králičky sa môžu od matky odstaviť  najskôr v 6 týždňoch

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Koľko?

(Barbora, 27. 10. 2014 19:38)

Koľko môže mať samička mláďat? Prosím ak to zistíte tak mi odpovedzte.Vopred Ďakujem

Kedy môžu ísť mladata von z klietky ?

(david žak, 8. 3. 2014 18:59)

Na viacerých stránkach som hladal odpoved na túto otázku kedy môžu mládata ísť mládata von z klietky ? Dúfam že mi odpovieťe.Dakujem

fifi

(pato, 11. 7. 2013 15:23)

moja fifi sa pred tyzdnom okotila,a strasne vela vody pije neviem s s nou rady
prosim pomozte

odpoved

(nikus, 11. 5. 2011 13:33)

Tami znamena to ze kolko je kotna (tehotna)

otazka!

(tamara, 4. 1. 2011 19:57)

chcela som sa spytat ze co to je ta gravidita? nechapem . Prosim odpiste mi.dakujem ! Tami

Kralicica nechce svoje deti.

(Domča, 5. 12. 2010 16:58)

Nasa kralicica ma uz druhy krat mladatka prvy krat ich pojedla a druhy krat o ne stratila zaujem co mame urobit ked sa o ne nechce starat?

Poradiť

(Zdenka, 27. 2. 2009 13:45)

Keď samica má približne 3,5 roka a samček okolo 1roku môže sa im podariť mať malé zajačiky.Nie je Samica stará na parenie???