Choď na obsah Choď na menu
 


Základné informácie o zajačikoch

     Predkom všetkých dnešných plemien domácich králikov je králik divý (Oryctolagus cuniculus), ktorý patrí do radu dvojitozubcov (Lagomorpha) a nie do radu hlodavcov, ako si veľa ľudí myslí. Králik patrí do triedy cicavcov. Je to bylinožravec a má veľkú rozmnožovaciu schopnosť. Divé králiky sa v prírode dožívajú len 1 - 2 roky, lebo majú veľa prirodzených nepriateľov. Domáce králiky (teda aj trpasličie) sa môžu dožiť 8 - 10 rokov, niekedy aj 12. 

1 nos
2 čelo
3 zátylokObrázok
4 lopatka
5 chrbát
6 slabiny

7 koleno
8 krížová kosť
9 zadok
10 päta
11 prsty zadnej nohy
12 brucho

13 lakeť
14 rameno
15 prsty prednej nohy
16 prsia
17 čeľuste
18 horný pysk

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Zajačik

Zajačik (králik), patrí k najpredávanejším zvieratkám v chovproduktoch. Malé bezbranné huňaté klbko chytí každého za srdce. Avšak pozor! Treba pamätať na to, že v obchode predávajú mláďatká, ktoré o pár mesiacov vyrastú. Tvrdenia, že zajačik ostane taký malý, sa vo väčšine prípadov nenaplnia. Napríklad zakrslý baranček, ktorého sme kúpili my, za pár mesiacov pribral na takmer štyri kilá a narástol na približne 30 cm. Hoci niektoré zajačiky skutočne nenarastú až o toľko, aj tak však môžu v dospelosti vážiť 1,5 až 2 kg. Zajačika je potrebné očkovať, raz za čas mu ísť dať ostrihať pazúriky, a občas aj zuby. Ak si ho kúpite, myslite na to, že sa dožíva spravidla sedem až osem rokov, pri dobrej starostlivosti aj dvanásť.

Výhody: Zajačik je slušne vychovaný a ciká a kaká do jedného rohu svojej klietky. Môžete ho naučiť, aby reagoval na meno a pribehol na zavolanie. Nechá sa pohladkať, a ak sa oňho budete dobre starať, bude prítulný. Ako sa nám podarilo zistiť, ak máte rodinný dom a necháte ho behať na záhrade, bude sa pohybovať v jej okolí a neutečie vám, vždy sa vráti domov.
Nevýhody: Ak ho nenaučíte, aby sa na potrebu vracal do klietky, časom budete mať ocikaný a obobkovaný byt. Navyše, moč zajačika páchne oveľa viac ako napríklad moč morského prasiatka, takže byt bude páchnuť dlhšie. Bezpodmienečne je nutné mu často meniť podstieľku. Ak ho chcete mať v byte, mali by ste pamätať na to, že v obyčajnej malej klietke sa od nudy „zblázni“ a preto by ste mu mali zaobstarať väčší výbeh – napríklad na balkóne. Rád okusuje káble a rohy sedačiek. Môže hrýzť a škriabať, čo je dosť bolestivé. Je rýchly, rád uteká a môžete mať problémy ho chytiť.

Čo žerie: seno, zrno (pšenica, ovos, slnečnica) – v obchodoch dostať špeciálnu zmes pre zajačiky, trávu, púpavu, zbytky očistenej zeleniny z vašej kuchyne, ovocie.

 

 

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ahoj

(doda, 31. 8. 2010 13:52)

ahoj mam tiez stranku o zajacikoch ale tato je ovela lepsia :)

milujem zajačikov

(alžbet, 7. 5. 2010 20:50)

Mám strašne rada zajačikov

kralicek

(kajkka , 8. 2. 2010 9:09)

si mikklýý

fgtfgndrt

(blabla, 13. 4. 2009 9:25)

máš super stránku o zajacoch

Máš......

(SASINQua, 18. 2. 2009 15:45)

máš peknú stránku wxwxwswx